Ośrodki Kulturalne w Luton

Ośrodki kulturalne w Luton

 

Ośrodki kulturalne w Luton

WardownParkMuseum

Wardown Park Muzeum znajduje się w sercu tętniącym zielenią parku na New Bedford Road, zaledwie kilka minut od centrum miasta. Pierwsze piętromuzeum zostało otworzone w lutym 2003. Galerię tam wystawioną nazwano "Zycie Luton" (Luton Live). Wystawa odsłania najgłębsze sekrety ludzi mieszkających w Luton nawet z przed 150 lat. W galerii wykorzystano nowoczesne urządzenia m.in. specjalne słupy dzięki którym , odwiedzający mogą posłuchać najciekawszych historii mieszkańców Luton jak i także monitory dotykowe, które pozwalają zobaczyć zdjęcia z przeszłości miasta.

Miłośników archeologiii historii z pewnością zainteresuje galeria zyjący krajobraz (the Living Landscape) wystawiona na parterze muzeum. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe włoskie monety jak i wiekowe lustro wykonane z brązu. Wardown Park Muzeum każdego roku ukazuje cztery zmienne wystawy o różnorodnej tematyce. Odbywają się tam również ciekawe wydarzenia skupiające ludzi w najróżniejszych grupach wiekowych i zainteresowaniach.

Stockwood Park Museum

Muzeum to mieści się w centralnej części parku Stockwood, w południowym Luton. Miejsce to ukazuje sielankowe życie angielskiej wsi i jej rzemieślnicze tradycje. Są tu do zwiedzenia pojazdy konne i galeria oldschool’owych aut, rowerów i tramwajów. Nie przeocz także Holenderskiego Ogrodu, Ogrodu Rzeźb Hamilton, Zimowego Ogrodu, Ogrodu Epok i Narodowego Ogrodu Sadzonek.

Stockwood Park Muzeum jest jakby częścią króliczego tunelu z Alicji w Krainie Czarów. Nie jesteś w stanie określić jak duże i czarujące jest to miejsce przed wejściem do środka. Pierwszą rzeczą, która zobaczysz, jest ekspozycja na górze. Tutaj jest okno ukazujące roje pracujących pszczół, wiec możesz bezpiecznie ocenić ich postępy w pracy. Pszczoły posiadają wyselekcjonowany, wydrążony w drewnie korytarz, którym wydostają się na zewnątrz. W tym miejscu przedstawione są owoce ich pracy i osprzęt potrzebny do wyrobu miodu. Przy wyjściu z dziedzińca, znajduje się ekspozycja sztuki tego muzeum. Tutaj można obejrzeć narzędzia i ekwipunek używany przy pracy, przy drewnie, wyroby ze słomy, a także tradycyjny sklep kowala i szewca.

Na drodze Łucznika znajduje się odrestaurowany wóz cygański, po którym wspinasz się do góry schodami by ujrzeć zachwycające wiktoriańskie wnętrze. Opuszczając dział rzemiosła, wkraczasz do ogrodu rzeźby, do czarującego miejsca, gdzie możesz zgubić siebie w świecie wyobraźni. Możliwe jest to, że zobaczysz białego królika albo szalonego kapelusznika! Po wyjściu z ogrodu znajduje się ekspozycja wspaniałych zwojów trawników, których by się nie powstydził właściciel najlepszych rezydencji. Wśród tych trawników znajduje się wydzielone miejsce dla starego powozu jak i dla Herbacianego Pokoju. I co ważne na koniec- wstęp jest za free!

The hat Factory

The hat Factory mieści się przy 65-67 Bute Street, dosłownie minutę drogi od dworca autobusowego i kolejowego. The hat Factory jest centrum skupiającym artystów teatralnych, pisarzy a także artystów tanecznych. Jest to ośrodek otwarty na debiutantow szeroko rozumianej kultury. Wszystkie prace, spektakle tu prezentowane są innowacyjne, nowatorskie, ambitne, prowokacyjne, a także mające duże znaczenie dla współczesnego społeczeństwa czyli posiadające dla nas jakiś ważny przekaz.

Gospodarze tego miejsca zapraszają swoich gości do aktywnego (nie tylko biernego w znaczeniu odbiorcy) wzięcia udziału w przeróżnych artystycznych projektach. Naprawdę miejsce warte polecenia. Za bilety płacimy w trzech dostępnych formach: osobiście (gotówka, czekiem lub kartą), telefonicznie ( poprzez kartę z 50 p prowizji) lub przez pocztę czekiem korzystając z Luton Borough Council.

Luton Library

Biblioteka w Luton posiada szeroką gamę możliwości korzystania i rozwoju. Znajdują się tu rozdzielone działy wypożyczeń dla dzieci, nastolatków, dorosłych oraz audio-wizualne. Biblioteka dla dzieci znajduje się na parterze i posiada tradycyjne książki, książki na kasetach, kasety video, płyty DVD. Wszystko, jak już wspomniano, dla dzieci.

W tym miejscu znajduje sie klub pracy domowej, który działacały wtorek, a zwykle po godzinach szkoły i w sobotnie poranki. Pracownicy biblioteki udzielają dzieciom pomocy w kwestiach- jak korzystać z książek i jak za pomocą komputera znaleźć potrzebne informacje.

Dla młodszych dzieci odbywają się w poniedziałki o godzinie 14-tej czytania książek, a w czwartkowe poranki (o 10-tej i o 11-tej) warsztaty z wierszami dla dzieci. Dział wypożyczeń znajduje się na pierwszym piętrze i posiada szeroki wybórod Twojej ulubionej klasyki po najnowsze bestsellery. Tutaj tez jest szeroka gama pozycji przydatnych studentom oraz hobbistom. Na tym piętrze znajduje się także sekcja Dźwięku i Wizji, gdzie za niewielka opłatę, możesz wypożyczyć pozycje audio i video. Tutaj znajdziesz wszystko: od muzyki pop po muzykę garażową, od klasyki po reggae, od country po blues’a.

Biblioteka posiada również szeroki wybór filmów: poprzez najnowsze hollywoodzkie produkcje, do kina azjatyckiego i kręconego w Bollywood. Poza tym jest możliwe wypożyczenie gier na Playstation2 zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Natomiast na drugim piętrze możesz znaleźć sekcje biznesu i rodziny. Tutaj biblioteka oferuje szeroki wybór informacji z różnych bogatych źródeł, włączając w to książki, mikrofilmy, CD-romy, jak i internet. Biblioteka posiada również materiały lokalnych państwowych szkol średnich, włączając w to oryginalne dokumenty, mapy i fotografie.Po zapisaniu się do biblioteki, można darmowo korzystać z Internetu (limit 35 minut) i wypożyczać książki w języku polskim.

Dostępne jest ksero i fax.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 11-19

Wtorek 9-19

Środa 9-19

Czwartek 9-19

Piątek 9-17

Sobota 9.30-17

Niedziela 14-17

 

Adres :
St. George's Square
Luton
Bedfordshire
LU1 2NG
Tel: 01582 54 74 40
Fax: 01582 54 74 50

 

The Library Theatre

Teatr ten mieści się w budynku biblioteki. Prezentowane tu są muzyczne show, sztuki teatralne oraz projekcje filmów. Co do repertuaru, będziemy się starali umieszczać na naszej stronie wszelkie niezbędne informacje. Bilety radzimy rezerwować wcześniej ze względu na wygodę ( w sensie możliwości wyboru dogodnych miejsc).

The Library Theatre
St George's Square,
Luton,
Bedfordshire
LU1 2NG
Tel: 01582 54 74 74
Fax: 01582 54 74 76

You have no rights to post comments

Wyszukaj ogłoszenie

W obiektywie

Śledź nas

Luton

Partly cloudy
-2°C
E at 11.27 km/h /100%
Saturday
-1°C / 3°C
Sunday
-2°C / 2°C
Monday
-3°C / 1°C

Kursy walut

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-02-22
USD 3,4009 +0,93%
EUR 4,1811 +0,60%
CHF 3,6252 +0,76%
GBP 4,7233 +0,34%
Wspierane przez Money.pl

odwiedziny stron

2160169
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostanim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
W sumie
1053
3927
16528
424896
112084
151487
2160169

Please publish modules in offcanvas position.