Menu

Bedford: Polacy winią Brexit za ataki nienawiści

 

Członkowie polskiej społeczności twierdzą, że zaobserwowali wzrost w aktach nienawiści i hejtingu odkąd Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Polacy stanowią 11% społeczeństwa w Bedford według danych ze spisu ludności - mimo to, coraz częściej doświadczają słownych ataków i zaczepek. Sytuacja pogorszyła się od czasu Brexitu.

Jedna młoda mama, Daria Milska, przebywała w zeszłym miesiącu w Russell Park ze swoim dzieckiem i matką. Doszło do obrzucenia ich kamieniami przez młodzież, licznych wyzwisk, oraz okrzyków sugerujących sformułowanie "wracajcie do domu!". Daria tłumaczy: "Byłam przerażona - czułam się osobiście atakowana i zdenerwowana. Nie jestem w stanie wrócić w to miejsce."

Kolejna kobieta twierdzi, że została werbalnie zaatakowana po tym, jak rozmawiała po Polsku ze swoją siostrą w sklepie. Julia powiedziała: "Kojarzy mi się to z sytuacją, gdy w czasach wojny Polska była podzielona i nie byliśmy w stanie rozmawiać w swoim języku na własnym terenie. Wciąż odczuwa się te blizny historii, więc stwierdzenie, że nie mogę rozmawiać po Polsku w domu, którym teraz jest Anglia, strasznie boli i niepokoi." Julia poinformowała oczywiście Policję, ale sądzi, że sprawy takie jak jej przypadek nie są traktowane poważnie i priorytetowo jak jest to w przypadkach innych ataków na tle rasowym.

Sierżant James Hart, Bedfordshire Police's Hate Crime Lead, powiedział, że odnotowano wzrost o 13% w ubiegłym roku, jeśli chodzi o akty nienawiści na tle rasowym. Twierdzi, że można to powiązać z Brexitem, ale nie uważa to za znaczący przeskok w tej sprawie.

Kobiety z Polish British Integration Centre (Bradgate Road, Bedford) pracują nad zmianami w postawie w mieście.

Dnia 7-go Maja odbył się Polish British Integration Day, podczas którego odbyły się prezentacje i zajęcia.

 

 

 

 

 


źródło: http://www.bedfordshire-news.co.uk/8203-brexit-blamed-for-polish-hate-attacks-in-bedford/story-30315102-detail/story.html

You have no rights to post comments